فیلتر کافی

قهوه فیلتر

فیلتر دستی

برای درست کردن قهوه فیلتر دستی(وی-60 وکمکس)، قطرات کوچک آب روی ذرات قهوه جریان می یابند و به قهوه اجازه می دهند تا از میان ذرات عبور کند و با عبور خود روغن ذرات قهوه را استخراج نماید. گرانش و میزان ذرات ،زمان تماس بین ذرات و آب را کنترل می کنند. ذرات بیشتر و البته کوچکتر به زمان بیشتری برای عبور نیاز دارند که باعث می شود غلظت نوشیدنی افزایش یابد. 

شیوه قطره ای مستلزم وجود تعادل دقیق در متغیرها است. ریزی ذرات، میزان قهوه و سایر عوامل باید تناسب دقیقی با یکدیگر داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که آب داغ برای مدت زمان خاصی ذرات قهوه را خیس می کند. این مسئله به این معنی نیست که نمی توانید قهوه قطره ای خوبی درست کنید؛ درست کردن این نوع قهوه نیازمند آسیاب دقیقتر یا تغییراتی متناسب در فرمول است. 

موارد و وسایل مورد نیاز  

کتری

IwhhhhMG 6747

اجاق

آب تازه، 6 اونس (180 میلی لیتر) برای هر دو قاشق غذاخوری (10 گرم) دانه قهوه

ترازوی دیجیتال

Hario Scale Timer overhead w beans IMG 0058

آسیابی که در اندازه متوسط تا ریز تنظیم شده باشد

cuisinart dbm8 coffee grinder popup

دماسنج، اختیاری

درواقع مزیت این روش به نوع خاص کتری مورد استفاده مربوط میشود. شما می توانید عینا جریان را به گونه ای هدایت کنید که مطمئن شوید که تمام ذرات قهوه در آب داغ کاملا غرق می شوند. کف ایجاد شده روی ذرات خیس شده نشان دهنده تازگی قهوه بو داده شده است. 

41Sqb18pMQL

توصیه های متخصصان در مورد درست کردن قهوه فیلتر به صورت دستی 

در اینجا، به توصیه هایی پیرامون درست کردن قهوه به صورت دستی اشاره می کنیم: 

•زمان درست کردن یک وعده را اندازه بگیرید. به زمانی توجه کنید که ذرات تا زمانی که آخرین قطره قهوه وارد تُنگ می شود، با آب در تماس هستند. اگر این زمان بیش از هفت دقیقه باشد (شامل سی ثانیه تا یک دقیقه توقف برای کف کردن)، ذرات درشت تری را انتخاب کرده و تکرار کنید. 

•پیش از ته نشینی در قهوه ساز، آب را از میان صافی های سفیدشده، که قبلا توصیه کردیم، عبور دهید تا هر گونه ماده شیمیایی، نظیر پراکسید هیدروژن، و نه کلر، که برای سفید کردن مورد استفاده قرار گرفته است، از بین برود. این کار باعث می شود تا صافی برای درست کردن قهوه آماده شده و کمترین احتمال جذب اولین عصاره قهوه توسط آن از میان برود. 

•دما را بررسی کنید. به جای این که بگذارید آب یک دقیقه پس از جوشیدن سرد شود، اگر از دماسنج استفاده می کنید، زمانی از آب استفاده کنید که (93 درجه سانتی گراد) را نشان دهد. 

•پس از درست کردن، قهوه موجود درصافی را بررسی نمایید. مطمئن شوید که تمامی ذرات به یک اندازه در فرایند استخراج شرکت کرده اند. قهوه قطره ای را پیش از سِرو کردن هم بزنید. اولین قهوه استخراج شده غلیظ تر از قهوه های بعدی است. 

•از ذرات قهوه استفاده شده و صافی های کاغذی کود تهیه کنید. 

دستورالعمل ها  

1.شعله زیر کتری را زیاد کنید تا آب به جوش بیاید. 

2.وزن تمام دانه ها را اندازه بگیرید، و به اندازه متوسط تا ریز آسیاب کنید. آن را بیش از حد آسیاب نکنید. 

3.صافی کاغذی را مرطوب کنید

4.ذرات را به فیلتر اضافه کنید . سبد را تکان دهید تا ذرات ته نشین شوند، اما آنها را روی هم انباشته نکنید. 

5.آب جوش را از روی شعله برداشته و 1 دقیقه به کناری بگذارید تا جوشیدن آن متوقف شود. 

6.در حرکتی چرخشی، آب را به آهستگی روی ذرات قهوه بریزید . قهوه تازه آسیاب شده معمولا ابتدا کف کرده و دی اکسید کربن آزاد می کند و سپس ته نشین می شود. به منظور به دست آوردن طعمی بهتر، اجازه دهید تا پیش از ریختن آب بیشتر، این اتفاق بیفتد. 

7.این کار را تکرار کنید تا قهوه درست شود. 

8.مایع را بهم بزنید تا قهوه غلیظ، که ابتدا حاصل می شود، با قهوه رقیق تر، که در پایان حاصل می شود، ترکیب شوند. حال می تواندی قهوه را سِرو کنید.

قطره فیلتری اتوماتیک

بر خلاف نوع دستی، از ویژگی های دستگاههای اتوماتیک ،تهیه آب با گرمای مناسب  و توزیع روی ذرات قهوه است. به بیان دیگر، این قهوه ساز فرایند گرم کردن را برای شما انجام می دهد، تعیین می کند که آب چه زمانی به اندازه کافی داغ است، و سپس آن را به صورت قطره ای روی ذرات می چکاند. از این مرحله به بعد، تفاوتی با قطره دستی وجود ندارد؛ نیروی گرانش،آب را از میان ذرات قهوه می گذراند و مایع حاصل از میان صافی به داخل تُنگ زیر آن ریخته می شود. 

بر خلاف نامشان،این دستگاهها همچنان نیازمند آن هستند که مصرف کننده میزان قهوه را اندازه گیری کرده و آن را آسیاب نماید. 

توصیه های متخصصان در مورد کار با دستگاههای اتوماتیک

•پس از درست کردن قهوه، ذرات را بررسی کنید. تمام ذرات باید مرطوب به نظر رسیده و سطح صافی داشته باشند. این حالت نشان دهنده خیس خوردن یکدست و کامل آنها است. اگر ذرات خشکی مشاهده کردید، دفعه بعد، ذرات را به صورت ریزتری آسیاب نمایید.  

•در صورتی که سبد ذرات در زمان درست شدن لبریز شود، ذرات را درشت تر آسیا کنید. 

•اگر قهوه طعم تلخی دارد، از قهوه آسیاب شده کمتری استفاده کنید. 

•اگر قهوه رقیق بوده، ولی زمان تماس شش دقیقه است، دمای قهوه ساز را بررسی کنید. با استفاده از دستگیره، دماسنجی را زیر سر افشانه قهوه ساز قرار دهید (اگر دماسنجی انعطاف پذیر در اختیار دارید، آن را درون سبد قرار داده و چرخه کاملی را اجرا کنید). دمای آن باید 90 تا 96 درجه سانتی گراد باشد. اگر دما و زمان درست بوده و ذرات خیس شده باشند، اما قهوه نهایی بسیار غلیظ یا بسیار رقیق باشد، فرمول قهوه را تغییر داده و یا میزان آسیاب را یک درجه تغییر دهید. 

زمان بین ریزش اولین قطره تا آخرین قطره از صافی را اندازه بگیرید. این زمان باید حداکثر 6 دقیقه باشد . 

نظر دادن