قهوه و دستگاه گوارش

کافئین و عملکرد دستگاه گوارش

سوء هاضمه را می توان به عنوان هضم دردناک یا مشکل غذا تعریف نمود که ممکن است با عوارضی مانند حالت تهوع و استفراغ، سوزش سردل، نفخ، و ناراحتی معده همراه باشد. مشکلات گوارشی ممکن است علتی قابل شناسایی، نظیر عفونت باکتریایی یا ویروسی، زخم معده، بیماری کیسه صفرا یا کبد داشته باشند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سوء هاضمه ممکن است با تحرک غیرطبیعی دستگاه گوارش فوقانی مرتبط باشد. مشکلات معده همچنین ممکن است واکنشی به استرس باشد. عوامل غذایی، شامل قهوه و کافئین، اغلب با این شکایتهای بیماران مرتبط هستند؛ با این حال، شواهد علمی حاکی از تاثیر کافئین در بروز این عوارض وجود ندارد.

تمامی تحقیقاتی که تا به حال انجام شده اند، تنها به بررسی قهوه پرداخته و کافئین به تنهایی را نادیده گرفته اند. ظاهرا، ارتباطی میان عوارض دستگاه گوارش و مصرف قهوه وجود ندارد. در تحقیق دیگری که در انگلستان بر روی 8407 فرد بزرگسال صورت گرفت، مشخص شد که ارتباط چشمگیری بین وجود هلیکوباکتر پیلوری و سوء هاضمه وجود دارد، اما در این میان، مصرف قهوه بی تاثیر است. با این حال، چنین در نظر گرفته شد که دلیل التهاب احتمالی معده، کافئین نیست، بلکه به نظر می رسد این عارضه با سایر ترکیبات خاص قهوه مرتبط باشد که برخی از آنها شناخته شده اند.

ریفلاکس دستگاه گوارش یا بازگشت اسید به مری (GORD ) به جریان معکوس اسید از معده به مری اشاره می کند. زمانی که مقادیر اضافی اسید به سمت مری بازگشت می کند، افراد دچار سوزش سردل می شوند، که به عنوان سوءهاضمه اسیدی نیز شناخته می شود. در فراتحلیلی که اخیرا به بررسی 15 تحقیق موردی صورت گرفت و در دسامبر 2012 منتشر شد، ارتباط قابل توجهی میان خطر بروز GORD و مصرف قهوه یافت نشد.

زخم معده (PUD ) به زخم های بازی اشاره می کند که در جدار داخلی معده و بخش بالایی روده کوچک با نام دوازدهه ایجاد می شوند. دلیل این ضایعه التهاب مزمن بوده و اغلب به عفونت، استفاده مکرر از مسکن هایی نظیر آسپیرین، ایبوپروفن یا داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی دیگر (NSAIDs ) مرتبط می شود. زخم معده می تواند دلیل ژنتیکی نیز داشته باشد. شایع ترین عارضه این بیماری درد در ناحیه شکم است. مطالعات علمی صورت گرفته تاکنون ارتباطی را میان مصرف قهوه و احتمال بروز زخم در ناحیه دوازدهه نشان نمی دهند. در آخرین تحقیق انجام شده، 5451 مصرف کننده قهوه ژاپنی با 2562 فرد غیرمصرف کننده مقایسه شدند. محققان ارتباطی را بین مصرف قهوه و زخم معده یا زخم در ناحیه دوازدهه پیدا نکردند.

رئوس کلی

مطالعات انجام شده تاکنون نشان می دهند که ارتباطی میان مصرف قهوه و احتمال بروز سوءهاضمه، ریفلاکس دستگاه گوارش، زخم های گوارشی، ورم معده یا سرطان معده وجود ندارد. شواهد نشان می دهند که قهوه باعث تشدید عوارض در افرادی که دچار این بیماری ها هستند، نمی شود.

تحقیقات نشان می دهد که مصرف قهوه خطر بروز زخم در ناحیه دوازدهه را افزایش نداده و تاثیری بر تعادل مایعات در روده کوچک ندارد.

شواهد حاکی از آن هستند که ارتباطی میان مصرف قهوه و اختلالات روده بزرگ، نظیر اسهال و سرطان روده بزرگ، وجود ندارد. علاوه بر این، در تحقیقات انجام شده، ارتباطی میان مصرف قهوه و ناراحتی های روده، مثل دیورتیکولیت، کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون یافت نشده است.

تحقیقات نشان می دهند که مصرف قهوه با کاهش خطر بروز بیماری های کیسه صفرا و سرطان کبد مرتبط بوده و ممکن است به کُند کردن روند پیشرفت بیماری های مربوط به کبد کمک نماید.

شواهد موجود حاکی از آن هستند که مصرف قهوه ارتباطی با افزایش خطربروز سرطان پانکراس ندارد.

قهوه و اختلالات روده کوچک

Images10

زخم دوازدهه

دوازدهه اولین بخش روده پس از معده است و همینطور که محتویات معده به سمت دوازدهه می رود تا روند گوارش ادامه یابد، به طور مرتب در مواجهه با اسید معده قرار می گیرد. دیواره دوازدهه به وسیله پوشش مخاطی در مقابل اسید معده حفظ می شود؛ با این حال، عفونت یا استفاده از داروهای خاص شامل مسکن ها و ضدالتهاب ها می توانند در روند تولید مخاط ، اختلال ایجاد کنند.

شواهد موجود ارتباطی را بین مصرف قهوه و زخم دوازدهه نشان ندادند.

ترشح مایع روده

مایعات برای گوارش از اهمیت زیادی برخوردار هستند چون به مواد غذایی امکان می دهند تا پیش از جذب شدن به صورت محلول تجزیه شوند. حدود 9 لیتر از شیره های گوارشی به صورت روزانه ترشح می شوند، که بیشتر آنها در طول فرایند گوارش مجددا جذب می شوند.

بعید به نظر می رسد که گوارش هر گونه غذا یا نوشیدنی خاصی تاثیر قابل توجهی بر حجم کلی مایعات ترشح شده در روده ها داشته باشد، و مدرکی نیز وجود ندارد که نشان دهد نوشیدن قهوه بر ترشح این مایعات اثر می گذارد.

قهوه و اختلالات روده بزرگ

حرکت دودی روده

حرکت دودی فرایند انقباض عضلانی در روده ها است که به حرکت غذا در طول روده کمک می کند. در برخی از افراد، قهوه می تواند باعث تحریک این حرکت شود.

شواهدی وجود ندارد که نشان دهد قهوه باعث اسهال در افراد بالغ سالم می شود و نمی توان در مورد نقش مصرف قهوه در یبوست اظهار نظر کرد، چون این مسئله به علت و شدت یبوست بستگی دارد.

سندروم روده تحریک پذیر

سندروم روده تجریک پذیر (IBS ) به صورت بروز اختلالات مزمن در روده تعریف می شود، اما تشخیص علت آن اغلب مشکل است. عوارضی که بیماران دچار آن می شوند، شامل حرکات غیرطبیعی روده، دل درد و نفخ است. کسانی که به IBS مبتلا نشده اند نیز ممکن است دچار این عوارض شوند.

در غربال گری صورت گرفته در جریان تحقیقی که در هلند انجام شد، مشخص شد که ارتباطی میان IBS و مصرف قهوه وجود ندارد.

در تحقیقات انجام شده در سوئد نیز مشخص شد که 63% از مبتلایان به IBS گمان می کنند که عوارض آنها به وعده های غذایی آنها، به خصوص کربوهیدرات ها و چربی ها مرتبط است. در 10% ازبیماران این دسته، قهوه با عوارض شدید نظیر سوء هاضمه و دل درد مرتبط بود.

سرطان روده بزرگ

به نظر می رسد که مصرف متعادل قهوه تاثیر مطلوب و اندکی(کاهشی) بر احتمال بروز سرطان روده بزرگ داشته باشد.

در چهار بررسی انجام شده در مورد تحقیقات صورت گرفته، مشخص شد که مصرف متعادل قهوه تاثیرکاهشی مطلوبی بر احتمال بروز سرطان روده بزرگ دارد.

سایر اختلالات مربوط به روده

اختلالات زیاد دیگری در روده روی می دهند که دلایل متعددی شامل دیورتیکولیت، و بیماری های التهابی روده دارند که دو عارضه مهم آنها بیماری کرون و کولیت زخمی هستند. مدرکی وجود ندارد که نشان دهد قهوه بر روند این اختلالات تاثیر می گذارد.

قهوه و اختلالات سایر اندام های روده

کیسه صفرا

کیسه صفرا به ذخیره صفرا می پردازد. صفرا مایعی است که در روده کوچک ترشح شده و چربی را به صورت شیرابه ای درمی آورد تا به هضم آن کمک کند. سنگ های صفرا رسوباتی هستند که در کیسه صفرا تشکیل می شوند که در موارد اندکی موجب شکم درد شدید (سنگ های صفراوی بیماری زا) می شوند که ممکن است باعث متورم شدن کیسه صفرا و بیماری کیسه صفرا شود.

دو مطالعه گروهی آینده نگرانه به طور منسجم ارتباط معکوس مصرف قهوه و احتمال بروز سنگهای صفراوی بیماری زا را نشان دادند. سایر تحقیقات حاکی از آن هستند که تاثیر قهوه ممکن است بسته به روند پیشرفت بیماری کیسه صفرا تفاوت داشته باشد.

به نظر می رسد که قهوه و کافئین موجب انقباض کیسه صفرا شده و می توانند در مراحل اول بیماری، از تبدیل شدن بلورهای کوچک به سنگ های صفراوی بزرگ جلوگیری کنند. با این حال، اگر سنگ های صفراوی بزرگ از قبل وجود داشته باشند، چنین انقباض کیسه صفرایی می تواند باعث ایجاد درد شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهند این اثر قهوه ناشی از کافئین موجود در آن است، اما تایید این فرضیه نیازمند انجام تحقیقات بیشتر است.

کبد

شواهد اپیدمیولوژیک نشان می دهند که ممکن است مصرف متعادل قهوه به کاهش احتمال بروز سرطان کبد کمک کند و با افزایش مصرف قهوه، خطر آن نیز کاهش می یابد.

در تمام تحقیقات اپیدمیولوژیک دیگری که در بیماران مبتلا به سایر بیماری های کبد صورت گرفت، تاثیر مثبت نوشیدن متعادل قهوه در کند کردن روند پیشرفت بیماری مسجّل شد.

لوزالمعده

لوزالمعده نقش های متعددی را در سیستم گوارشی و غدد درون ریز بازی می کند. شیره لوزالمعده که از لوزالمعده ترشح می شود، حاوی آنزیم هایی است که به تجزیه چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها در دستگاه گوارش کمک می کنند.

تحقیقات نشان می دهند که مصرف متعادل قهوه با افزایش خطر سرطان لوزالمعده ارتباطی ندارد. در بررسی انجام شده توسط صندوق جهانی تحقیقات سرطان در مورد بیش از 50 تحقیق انجام شده، مشخص شد که مصرف قهوه ارتباطی با افزایش خطر بروز سرطان لوزالمعده ندارد.

تحقیقات بیشتر نیز عدم وجود هر گونه ارتباطی را تایید کرده و برخی از این تحقیقات نشان می دهند که نوشیدن مرتب قهوه با کاهش خطر بروز سرطان لوزالمعده مرتبط است.

 

 برگردان از وبسایت تخصصی  coffee&health  ویرایش : دکتر پیمان صالحی


References
1. Boekema P.J. et al. (2001) Functional bowel symptoms in a general Dutch population and associations with common stimulants. Neth J Med, 59(1):23-30.
2. Boekema P.J. et al. (1999a) Chapter 4: Prevalence of functional bowel symptoms in a general Dutch population and associations with use of alcohol, coffee and smoking. Coffee and upper gastrointestinal motor and sensory functions, Zeist (the Netherlands).
3. Boekema P.J. et al. (1999b) Effect of coffee on gastroesophageal reflux in patients with reflux disease and healthy controls. Eur J Gastroenterol Hepatol, 11:1271-1276.
4. Haug T.T. et al. (1995) What Are the Real Problems for Patients with Functional Dyspepsia? Scan J Gastroenterol, 30(2):97-100.
5. Nandurkar S. et al. (1998) Dyspepsia in the community is linked to smoking and aspirin use but not to Helicobacter pylori infection. Arch Intern Med, 158(13):1427-1433.
6. Moayyedi P. et al. (2000) The Proportion of Upper Gastrointestinal Symptoms in the community Associated With Helicobacter pylori, Lifestyle Factors, and Nonsteroidal Anti-inflammatory Drugs. Am J Gastroenterol, 95(6):1448-1455.
7. Bolin T.D. et al. (2000) Esophagogastroduodenal Diseases and Pathophysiology, Heartburn: Community perceptions. J Gastroenterol Hepatol, 15:35-39.
8. Nilsson M. et al. (2004) Lifestyle related risk factors in the aetiology of gastroesophageal reflux. Gut, 53:1730-1735.
9. Zheng Z. et al. (2007) Lifestyle factors and Risks for Symptomatic Gastroeosophageal Reflux in Monozy- gotic Twins. Gastroenterology, 132:87-95.
10. Kaltenbach T. et al. (2006) Review: sparse evidence supports lifestyle modifications for reducing symptoms of gastroesophageal reflux disease. Arch Intern Med, 166:965-971.
11. Kim J. et al. (2013) Association between coffee intake and gastroesophageal reflux disease: a meta-analysis, Diseases of the Esophagus, 27(4):311-317.
12. Dore M.P. et al. (2007) Diet, Lifestyle and Gender in Gastro-Esophageal Reflux Disease. Dig Dis Sci, 53(8):2027-2032.
13. Pehl C. et al. (1997) The effect of decaffeination of coffee on gastroesophageal reflux in patients with reflux disease. Alim Pharm Ther, 11:483-486.
14. Rosenstock S. et al. (2003) Risk factors for peptic ulcer disease: a population based prospective cohort study comprising 2,416 Danish adults. Gut, 52:186-193.
15. Aldoori W.H. et al. (1997) A Prospective Study of Alcohol, Smoking, Caffeine, and the Risk of Duodenal Ulcer in Men. Epidemiology, 4(8):420-424.
16. Botelho F. et al. (2006) Coffee and gastric cancer: systematic review and meta-analysis. Cad Saude Publica, 22:889–900.
17. Elta G.H. et al. (1990) Comparison of coffee intake and coffee-induced symptoms in patients with duodenal ulcer, nonulcer dyspepsia, and normal controls. Am J Gastroenterol, 85:1339-1342.
18. Brown S.R. et al. (1990) Effect of coffee on distal colon function. Gut, 31:450-453.
19. Rao S.S.C. et al. (1998) Is coffee a colonic stimulant. Eur J Gastroenterol Hepatol, 10:113-118.
20. Sloots C.E.J. et al. (2005) Stimulation of defecation: Effects of coffee use and nicotine on rectal tone and visceral sensitivity. Scan J Gastroenterol, 40:808-813.
21. Pandeya N. et al. (2011) Prevalence and determinants of frequent gastroesophageal reflux symptoms in the Australian community. Diseases of the Esophagus, 25(7):573-83.
22. Shimamoto T. et al. (2013) No association of coffee consumption with gastric ulcer, duodenal ulcer, reflux esophagitis, and non-erosive reflux disease: a cross-sectional study of 8,013 healthy subjects in Japan, PLoS One, 8(6):e65996.
23. Simren M. et al. (2001) Food-Related Gastrointestinal Symptoms in the Irritable Bowel Syndrome.Digestion, 63:108-115.
24. Yu X. et al. (2011) Coffee consumption and risk of cancers: a meta-analysis of cohort studies. BMC Cancer, 15:11-96.
25. Tavani A. et al. (2004) Coffee, decaffeinated coffee, tea and cancer of the colon and rectum: a review of epidemiological studies 1990-2003. Cancer Causes Control, 15:743-57.
26. Giovannucci E. (1998) Meta-analysis of coffee consumption and risk of colorectal cancer. Am J Epidemiol, 147:1043–52.
27. Galeone C. et al. (2010) Coffee consumption and risk of colorectal cancer: a meta-analysis of case–control studies. Cancer Causes Control, 21:1949-59.
28. Leitzmann M.F. et al. (1999) A prospective study of coffee consumption and risk of symptomatic gallstone disease in men. JAMA, 281:2106-2112.
29. Leitzmann M.F. et al. (2002) Coffee intake is associated with lower risk of symptomatic gallstone disease in women. Gastroenterol, 123:1823-1830.
30. Larsson S.C. et al. (2007) Coffee consumption and liver cancer: a meta-analysis. Gastroenterology, 132:1740-1745.
31. Bravi F. et al. (2007) Coffee drinking and hepatocellular carcinoma risk: a meta-analysis. Hepatology, 46:430-435.
32. WCRF: Food, Nutrition, Physical Activity and the Prevention of Cancer: A Global Perspective. (2007) Available from: http://www.dietandcancerreport.org/
33. Luo J. et al. (2007) Green tea and coffee intake and risk of pancreatic cancer in a large-scale, population-based cohort study in Japan (JPHC study). Eur J Cancer Prev, 16:542-8.
34. Dong J. et al. (2011) Coffee drinking and pancreatic cancer risk: a meta-analysis, World Journal of Gastroenterology, 17(9):1204-10.
35. Turati F. et al. (2011) A meta-analysis of coffee consumption and pancreatic cancer, Annals of Oncology,23(2):311-8.
36. Turati F. et al. (2011) Coffee, decaffeinated coffee, tea, and pancreatic cancer risk: a pooled-analysis of two Italian case-control studies. Eur J Cancer Prevention, 20(4):287–292.

نظر دادن